Обстеження посівів ріпаку потрібно здійснювати регулярно, особливо перед входом рослин у зиму, а німецькі агрономи в цей період заодно вираховують скільки рослини спожили азоту за осінню вегетацію, та який запас готувати на весну.

Німецький досвід економії азотних добрив

Як відомо, ріпак впродовж вегетації потребує великої кількості добрив: восени частка азоту та калію повинна становити 15-20% та 10% – фосфору. А вже навесні – від відновлення вегетації до цвітіння – потреби зростають ще більше: науковці рекомендують азот у кількості 60-65%, фосфор – 70-75%, калій – 80-85%.

У середині листопада, але не варто затягувати до кінця місяця, німецькі практики пропонують провести обстеження посівів ріпаку та вирахувати за формулою спожитий азот. Це дозволить, провести розрахунок на потребу азоту навесні.

Про це пише Agrarheute.

Отож для цього пропонують такий простий, але ефективний метод обрахунку. По-перше, варто обстежити посіви та обрати кілька зразків рослин ріпаку з ділянок, площею 1 м.кв.  Далі потрібно здійснити такі кроки: з відібраних зразків обрахувати вагу свіжої наземної маси у кг, після чого можна вирахувати за формулою рівень спожитого азоту:

  • свіжа зелена маса Х на число 45
  • тоді віднімаємо 50 кг N/га
  • отримане число множимо на коефіцієнт 0,7.

Отриману кількість азоту вираховуємо із запланованого весняного удобрення.

Фактори невдалої перезимівлі ріпаку

Також пізньоосіннє обстеження посівів ріпаку варто здійснювати задля моніторингу стану рослин перед входом в зиму. Головними чинниками, що призводять до загибелі рослин ріпаку в зимовий період, є такі:

  • Неповноцінний розвиток – на рівні 2-3 листки;
  • Надмірний ріст рослин – 8-12 листків;
  • Вище 2,5 см розташування точки росту над ґрунтом.
  • Ураження хворобами, шкідниками
  • Нестабільність температур повітря у період вимушеного спокою рослин.

Особливо негативно на перезимівлю впливає дефіцит елементів живлення та надмірне азотне живлення.

Допомоги рослинам пережити зиму можна, вирощуючи найбільш зимостійкі сорти, застосовуючи фунгіциди-ретарданти, оптимально удобрюючи посіви (нестача добрив може стати фатальним чинником, як і надмірне азотне живлення восени).